23-03-2020 NBA

NBA’in zararı 1 Milyar Dolar

Dünyanın en büyük basketbol organizasyonu NBA, koronavirüs nedeniyle lige verilen arada bilet, yayın ve sponsor gelirlerini kaybetti. Buna rağmen NBA kulüpleri, oyuncularına 1 Nisan’da maaşlarını ödemek zorundalar.

NBA’in zararı 1 Milyar Dolar

NBA’de kulüplerin zararı gün geçtikçe büyüyor. Sezonun kalanının oynanmaması ve iptal olması durumunda tüm ligin zararının 1 milyar doları aşması öngörülüyor. Sezonun yüzde 21’i henüz tamamlanmayan NBA’de şu anda kulüpler bilet satışları, yayın gelirleri, sponsorlara geri ödenmek zorunda oldukları paralar nedeniyle sıkıntıda. Üstelik maaş ödemeleri sürüyor. Nitekim her ayın 1’i ve 15’inde oyuncularına ödeme yapan kulüplerin, 1 Nisan’da paralarını oyuncuların hesabına yatıracağı kaydedildi.


Kulüplerin 15 Nisan’daki ödemeleri ise şu an için belirsiz. Zira zorunlu durumlarda kulüplerin, oyuncuların maaşlarında belli oranda kesintiye gitmesine izin var. Eğer play-off’lar da oynanmazsa takım başına zarar yaklaşık 40 milyon dolar olacak. Bununla beraber, takım başına maaşlara harcanan limit olan ‘salary cap’ de 2020-2021 sezonunda ciddi bir düşüş gösterecek. Şu anda 109 milyon dolar olan cap’in gelecek sezon 116 milyon dolara yükselmesi bekleniyordu. Lakin mevcut şartlarda cap’in gelecek sezon için 108 milyon dolara inmesi söz konusu.
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER NBA HABERLERİ
Detay Sağ 1 - 300x300 (google)
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Detay Sağ 2 erboy  - 300x250