Memnun: Hiç kimseden çekinmiyoruz

Antrenmanların bir hayli yoğun tempoda geçtiği A Milli Kadın Basketbol Takımı’nda Baş Antrenör Ekrem Memnun gelecekle ilgili görüşlerini dile getirdi.

Memnun: Hiç kimseden çekinmiyoruz

Rio Olimpiyatları biletini aldık.  Şimdi önümüz daha açık. Olimpiyatlar’a hazırlık ne aşamada?
-Rio Olimpiyatları için hazırlıklara 1 Temmuz’da başladık. Kısa dönem İstanbul’da çalıştık. Bu arada oyuncular tatil yaptı kampa geldi. Oyuncukların fiziksel durumlarını kontrol ettik. Eşitlemeye çalıştık. Stratejimizi hatırlattık. Esas yüklemeyi Slovenya’da yapacağız ve daha detaylı bir çalışma ortaya koyacağız.

Oyuncularımız tatilden nasıl dönmüş?
-Oyuncuları çok iyi gördüm. Sonuçta bunlar çok tecrübeli, geçmişi başarılarla dolu olan isimler. Hedeflerinde şimdi Rio’da başarılı olmak var. Dünyaya Türkiye’nin adını bir kez daha ezberlettirmek amaçları var. Rio’ya sadece öylesine gitmek için değil, başarılı olmak için gidiyorlar. Ben de genel atmosferden ve oyuncuların bu yaklaşımından çok memnunum. Bir iki ufak sakatlık dışında olumsuz bir şey yok.

Kadromuz 14’tü şimdi Funda Nakkaşoğlu’nun da gelmesi ile 15 oldu.
-Funda 2 yıldır bu takıma katmak istediğimiz bir oyuncuydu. Milli Takıma onunla çalışmak için bütün WNBL maçlarını izledim. Defalarca babasıyla görüştüm. Geçen sene Avrupa Şampiyonası öncesi Federasyon’dan görevli arkadaşlar Amerika’ya gitti kendisiyle görüştü. Kendi özel nedenlerinden dolayı bugüne kadar Milli Takıma gelemedi. Sonra bir kez daha temasa geçtik. O da bize ‘’Ben de artık bu takımın bir parçası olmak istiyorum’’ dedi. Geldi kampa katıldı.  Funda önümüzdeki dönemlerde Türk Kadın Basketbolu’nun çokça faydalanacağı bir isim. Yaşı küçük. Onun bizim kültürümüzü öğrenmesi ve tanıması adına bu kamp çok faydalı olacaktır. 

Brezilya’ya 12 oyuncu gidecek. Elenecek oyuncular, ya da oraya gidecek oyuncular kafanızda şekillendi mi?
-Maalesef Olimpiyat Komitesi 12 oyuncuyu kabul ediyor. Şimdilik çalışmalara bakınca oyuncular açısından bana yansıyan negatif bir şey yok. Tabii ki son anda kadroya giremeyenlerin içinde fırtınalar kopuyordur. Biz oraya Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecek 12 oyuncuyu götürmeye çalışıyoruz. En iyi takımı seçmeye çalışıyoruz. Teknik kadro olarak en doğru kararı vermeye çalışıyoruz. Herkesin bir rolü var. Biz antrenörlerin işi birbirine uyumlu oyuncu kadrosunu hazırlayıp, götürmek. Karmaşık bir duygu aslında. Oraya Fransa’daki 12 kişilik kadro ile de gidebiliriz. Farklı bir kadro ile de. Rakipleri analiz etmeye başladık. Oradaki takımların yapısına göre de oyuncu seçimi yapabiliriz. Henüz bir karar vermedim. Ama neresinden bakarsak bak oyuncu için zor bir durum tabii.

Bizim Rio’da gerçekçi hedefimiz ne?
-Bizim ilk hedefimiz orada çeyrek final şansını yakalayabilmek. Çeyrek finale iyi bir yerden yükselirsek, ilerisi için daha ümitli bakabiliriz. Grubumuz kolay bir grup değil, zor bir grup. Fransa’yı geçen Avrupa Şampiyonası’nda yendik ama sonuçta onlar bir önceki olimpiyat oyunlarının finalisti. Avustralya oldukça iyi bir takım. Brezilya ev sahibi. Beyaz Rusya iyi takım. Japonya Asya Şampiyonu. Orada dünyanın en iyi 12 takımı olacak.. Hiç kimseden çekinmiyoruz. 

Son olarak kamp için neden Slovenya diye sorayım.
-Birincisi burada çok bir çalışma ortamı var.  Bir antrenör olarak her şey elimizin altında. Huzurlu bir ortam var. İklimi, hava şartları çok uygun. Hem Türkiye’ye de çok yakın. Ben oyuncuları uzak yolculuklara götürüp hırpalamak istemiyorum. Ben takımlarda antrenörlük yaptığımda da takımla hep buraya gelirdim. Benim çok rahat ettiğim bir yer. Burada 16 ve 17 Temmuz’da Fransa ile 2 hazırlık maçı da oynayacağız. Sonrasında Sırbistan’da turnuvaya katılacağız. Rio’ya gitmeden önce de İstanbul’da bir ya da iki hazırlık maçı daha oynamak istiyoruz.


Kaynak: tbf

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER KADIN A MİLLİ TAKIM HABERLERİ
Detay Sağ 1 - 300x300 (google)
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Detay Sağ 2 erboy  - 300x250