21-08-2021 NBA

Erdem Can: Çok gururluyum

Fenerbahçe Beko ile yollarını ayıran ve NBA ekibi Utah Jazz ile anlaşan Erdem Can, NBA'de görev yapacak ilk Türk yardımcı antrenör olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyor.

Erdem Can: Çok gururluyum

Erdem Can, Fenerbahçe Beko ile yollarını ayırmasının ve Utah Jazz ile anlaşmaya varmasının ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

NBA takımlarından daha önce de teklif aldığını ancak Fenerbahçe'nin hedefleri nedeniyle kabul etmediğini belirten Can, "Bu sene NBA Yaz Ligi'nde Utah Jazz'da asistan koçluk yaptım. Dönüş sürecime yakın bir dönemde beni kulübe davet ettiler. Benimle ilgili kafalarındaki projeyi anlattılar. Bu proje bana çok çekici ve heyecan verici geldi. Bu bir ilk. Ligdeki güçlü bir takımın önemli bir pozisyonunda yer almak çok çekici ve heyecan verici geldi. Daha fazla gelişmek için hayatta bazen yeni hedeflere gidebilmeyi bilmek lazım. Bu önemli bir fırsat diye düşündüm ve teklifi kabul ettim." ifadelerini kullandı.

NBA'de görev yapacak ilk Türk yardımcı antrenör olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu dile getiren Erdem Can, şu görüşleri aktardı: "Çok gururluyum. Ailem, ülkem ve kulübüm Fenerbahçe adına çok gururluyum. Ben de çok emek harcadım, Fenerbahçe'min de bende çok büyük emeği var. Bir Fenerbahçeli olarak yaptığım her şeyle ilgili içim rahat. Gururlu olarak kulübümden ayrılırken, başka bir kulübe de aynı gururla gidiyorum. Ülkemi, ismimi ve ailemi gururla temsil etmek hayat amaçlarımdan biri. Çok mutluyum."

Erdem Can, NBA'de ve Avrupa'da büyük başarılar kazanarak Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeyi istediğini kaydetti.

Kariyerinde 6 kez NBA Yaz Ligi'nde görev yaptığını hatırlatan Can, "Hayatımda her zaman en üst noktayı hedefledim. Benim hedefim, olabilecek en iyi koç olarak gösterilmek. Daha güçlü bir şekilde Avrupa'ya başantrenör olarak dönmek ve birçok kupa kazanarak ülkesini gururla temsil eden bir koç olmak. NBA'de kendisini geliştirip belirli bir sürecin sonunda olabilecek en iyi yere gelen bir koç olmak. Bunu zaman gösterecek. Planlı ve motive bir şekilde ilerlemeye çalışıyorum. Utah Jazz şampiyonluk hedefi olan bir takım. Benim de hedefim o ekibin içinde olup şampiyonluk yüzüğünü takabilmek. Bunu da bir ilk olarak ülkeme getirebilmek. Hedefim Avrupa'da ya da NBA'de mümkün olan en büyük başarıları kazanarak ismimi ve ülkemi en iyi şekilde temsil etmek." diye konuştu.

Erdem Can, NBA'de başantrenör olma hedefiyle ilgili bir soruya, "Bu çok zor bir süreç. Herhangi bir Avrupalı antrenörün NBA'de başantrenör olarak benimsenmesi çok zor. Ancak imkansız diye bir şey yoktur. Eğer onu yapabilirsek ne mutlu bize." şeklinde yanıt verdi.

Erdem Can, yardımcılıklarını üstlendiği Obradovic ve Kokoskov ile yolların ayrılmasının ardından sarı-lacivertli takımda başantrenörlük görevi için teklif alıp almadığıyla ilgili şunları söyledi: "Obradovic ile çalışmak çok önemli ve özel bir şey. Sizi antrenör, hayata bakış ve insan olarak çok geliştiren ve dönüştüren bir süreç. Obradovic ayrıldıktan sonra Igor Kokoskov değil de başka bir başantrenör olsaydı, asistan koç olarak kalma şansım zordu. Kokoskov'u daha önceden tanıyordum, basketbol bilgisi beni çok etkilemişti. Sürecin sonunda bir aday olduğum dışarıdan söylendi ama bu sürecin nasıl işlediğini biliyorsunuz. Bu konularda da karar verici ben değilim. Takdirlere saygıyla yaklaşmak lazım. İnşallah o takdire layık olacağımız günler de gelir."
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER NBA HABERLERİ
Detay Sağ 1 - 300x300 (google)
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Detay Sağ 2 erboy  - 300x250