A Milli Kadın Takım Yetkilileri Minsk Turnuvası'nı değerlendirdi

2016 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri hazırlıkları kapsamında Uluslararası Minsk Turnuvası’nda Japonya, Yeni Zelanda ve Belarus ile karşılaşan millilerimizde Takım Menajeri Arzu Özyiğit, Başantrenör Ekrem Memnun ve Yardımcı Antrenör Aziz Akkaya, hazırlık çalışmaları ve tamamlanan turnuva ile ilgili bilgi verdi.

A Milli Kadın Takım Yetkilileri Minsk Turnuvası'nı değerlendirdi

Arzu Özyiğit: “Gelecek için çok ümitliyim”
Çok verimli bir turnuva geçirdiklerini belirten A Milli Kadın Takım Menajeri Arzu Özyiğit, “2016 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri hazırlıkları kapsamında birbirinden oldukça farklı takımlarla oynamak ciddi bir deneyim oldu. Tabii ki turnuvayı şampiyon olarak tamamlamak bizi ayrıca mutlu etti. Hiç maç kaybetmeden yolumuza devam ediyoruz. Her geçen gün takımımız sisteme daha çok alışıyor, daha fazla adapte oluyor ve daha iyi basketbol oynamaya devam ediyor. Benim her zaman söylediğim bir cümle vardır ve geçen sene de böyle olmuştu; biz hazırlıklara nasıl başlarsak sonunu da ona çok yakın bir şekilde bitiriyoruz. Bu sene de öyle olacağını umuyorum ve diliyorum. Şu andan itibaren zor bir döneme giriyoruz. Konsantrasyonumuzun daha çok artması gerektiği bir dönem. Kızlarımız bunun çok bilincinde, gerçekten profesyonel yaşamlarına çok dikkat eden sporcular. O yüzden de gelecek için gerçekten çok ümitliyim.” dedi.

Ekrem Memnun: “Oyuncuların formları yüzde yüz daha iyi olacaktır”
A Milli Kadın Takım Başantrenörü Ekrem Memnun bu turnuvayla birlikte 2016 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’nde mücadele edecek kadronun şekillendiğini dile getirdi ve şöyle devam etti: “Biz buraya hem oyunumuz geliştirmek hem de eksik olan şeyleri görmek için geldik. İlk iki gün çok agresif savunmayla iyi de hücum ederek oyunumuzu oturttuk. Son maçımızda daha kuvvetli bir takıma, ev sahibine karşı oynadık. Onlara karşı neler yapmamız gerektiğini görmek açısından bizim için çok faydalı oldu. Kondisyon açısından da turnuva bizim için oldukça verimli geçti. Oyuncuların formları yüzde yüz daha iyi olacaktır. Turnuvanın tamamına baktığımızda buraya gelip oynadık, kadromuzun nasıl oluşacağına karar verdik. Oyunumuzu da geliştirdiğimizi düşünüyorum. Defansımızda da yapmamız gereken küçük rötuşları gördük. Bizim için çok faydalı bir turnuva olduğunu düşünüyorum.”

Aziz Akkaya: “Her zamanki enerjimizi ortaya koyduğumuzda kazanamayacağımız maç yok”
A Milli Kadın Takım Yardımcı Antrenörü Aziz Akkaya, turnuva boyunca oyuncuların gösterdiği performanstan oldukça memnun olduklarını belirtti ve “İstanbul’da Nijerya ile ikili temas maçları oynadık ve eksikliklerimizi gördük. Burada da 3 farklı kıtadan takımla oynadık. Hepsinin değişik organizasyonları vardı. Japonlar çok hızlı oynayan bir takımdı. Basketbolu kurallara uyarak iyi oynamaya çalışıyorlar ama tabii ki kapasiteleri çok iyi diyemeyiz. Yeni Zelanda ise tamamen pasa dayalı oynayan bir takımdı. Belarus’u zaten tanıyoruz. Biz burada açıklarımızı, eksiklerimizi gördük. Çok az bir zamanımız kaldı. Bir hafta içerisinde de bu açıklarımızı tamamlayacağız. Turnuva bizim açımızdan çok verimli oldu diyebiliriz. Bütün oyuncuları görme şansımız oldu. Her oyuncuyu bir şekilde kullanmaya çalıştık. Eksiklerimiz var bunun farkındayız ama her zamanki enerjimizi ortaya koyduğumuzda kazanamayacağımız maç olmadığını gördük. Ama tabii ki bu enerjiyi sahaya yansıtamadığımız sürece işimiz çok da kolay olmayacak.  Mücadeleci bir takım olduğumuz için müdafaayı her zaman önde tutmamız gerekiyor. Bizim zaten ortalamamız 67 sayı, bu sayının üzerine çıkamıyoruz ama mümkün olduğunca bu sayının altında yemeye çalışıyoruz. Turnuva boyunca iyi müdafaa yaptık ve bunun da üzerine koymaya çalışacağız.” açıklamasında bulundu.

Uluslararası Minsk Turnuvası’nda 3 maçını da kazanarak şampiyon olan Ay Yıldızlılar bugün yurda dönecek ve 2016 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri hazırlıklarına İstanbul’da devam edecek.


Kaynak: tbf

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER KADIN A MİLLİ TAKIM HABERLERİ
Detay Sağ 1 - 300x300 (google)
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Detay Sağ 2 erboy  - 300x250