EBBL'nin kaldırılmasına tepki...

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun EBBL'yi kaldırmasına bazı takımlar tepki gösterdi ve açıklama yayınladı. Açıklama şöyle:

EBBL'nin kaldırılmasına tepki...

"Türkiye Basketbol Federasyonu'nun 2017 – 2018 sezonu itibaren Erkekler Bölgesel Ligi'nin kaldırmasını ve TB2L statüsünü sert bir şekilde değiştirmesini hayretle, şaşkınlıkla ve üzüntüyle öğrenmekteyiz. Amaçlarının TB2L takımlarının sayısını arttırılmasını ön gören bu uygulamanın önümüzde ki yıllarda Türk basketbolunda sorunlar teşkil edeceği endişesi duymakta ve bu sorunların büyüyeceğini tahmin etmekteyiz. Alınan kararlar neticesinde;
EBBL'yi kaldırmak belirli sorunları çözmez aksine sorun doğurur, bu ligde yaklaşık 90'a yakın kulüp 1000’e yakın sporcu, 150-200 arası antrenör bulunmakta ve yüzde 90’ı bu ligden ekmeğini kazanmaktadır. Bu lige yıllardır ilgi göstermeyen federasyon basketbol adına geliştirici bir hamle yapmaktansa beline yük gördüğü bu ligi kaldırarak Anadolu'da ufak da olsa yapılan organizasyonları, kendi çapında basketbola hizmet veren kulüpleri kapatmaya zorlayacaktır ki EBBL takımları Anadolu'da altyapı için çok önemli varlıklar olduğu unutulmamalıdır. EBBL takımları sayesinde aileler ve çocuklarda basketbol bilinci oluşmakta, altyapılara basketbolcu kazandırarak belirli bir disiplin oluşmasında bu ligin önemi azımsanamazdır
.
Bununla birlikte basketbolu canlı izlemek sadece büyük şehirlerde olan insanların hakkı mı ? Küçük şehirlerde kurulan mütevazi bütçelerle yarışmaya çalışan 5 liranın hesabını yapan katılım paralarını bin bir güçlükle bulan basketbol kulüplerinin olduğu EBBL'yi kaldırmak mıdır hizmet? Bu mudur basketbolu geliştirmek? Ligin kalitesi düşük olabilir ama bu kaliteyi bu ligi kaldırarak sağlayamazsınız. Bunca insanı bunca kulübü mağdur etmekle kalite getirilmez! Küçük düzenlemelerle EBBL daha nezih daha kaliteli bir lig haline dönüşebilirdi? Örneğin herkesin şikayet ettiği konu olan oyuncu ve antrenör ücretlerinin ödenmemesi hususu;  bu tür sorunlu olan kulüpleri, borcu görünen kulüpleri, salonu basketbol oynamaya elverişsiz olan kulüpleri lige almazsın veya sözleşmesiz görünen bu lige küçük bir sözleşme detayı koyarak hem kulübü hem oyuncu – antrenörü mağdur etmeyecek şekilde düzenleme yapılabilirdiniz. Ayrıca yaş sınırı koyulup yaş ortalamaları belirli seviyede tutularak genç oyuncu sayısı attırılıp almış oldukları sürelerde otomatik olarak artacağından daha tecrübeli daha kendini bilen profesyonel seviyelere oyuncu yetiştirilebilirdi.
Ayrıca Federasyon almış olduğu bu kararları aşama aşama örneğin 2-3 yıl içinde uygulamaya koyacağını kulüplerin kendini buna göre hazırlamaları gerektiğini söylemeleri gerekirken sadece 1 paragraf ile açıklama yapmasını da yeterli bulmuyoruz. Kısacası Federasyon paralı ve sponsor destekli kulüplere açıklama yaparak diğer kulüplere başınızın çaresine bakın izlenimi yaratmıştır.
    
EBBL'de mücadele eden herhangi bir kulüp bugün TB2L'de mücadele etmek isterse katılım şartları hayal niteliğinde, banka teminatı istiyor ki alınması bulunması çok çok zor. 750.000tl bu teminatı kaç kulüp bulur alır, bekliyoruz. Ayrıca yol - harcırah ücretleri de karşılanmıyor ki amatör kulüplerin herhangi bir gelir kaynağının da olmamasını düşünürsek bu paralar nasıl karşılanır? bugün Süper lig takımlarının sponsorları bile çekilip kulüplerin bütçe olarak küçülmeye gitmesini göz önüne alırsak  federasyon alt liglere katılacak takımlara  sponsor desteğine zorlaması şaşırtıcı. İddia ediyoruz Anadolu'da, küçük şehirlerdeki kulüpler illerindeki tüm firmaları toplasa bu teminatı bankadan temin edemez!!! O yüzden en azından basketbola destek olan birkaç yöneticinin isteği arzusu ve küçük yatırımları federasyon tarafından bitirilmemeli.
    
Bu tutar revize edilerek bu lige katılım biraz daha asgari seviyeye iner mi EBBL tekrar düzenlemeye sokulur mu bilemiyoruz ama federasyonun almış olduğu bu kararları gözden geçirmesi gerekir. Aksi takdirde bu lige katılacak takımları zor bulurlar. Ya İstanbul- Ankara- İzmir gibi belli başlı şehirlerden birkaç takımla kendi aralarında lig yaparlar ya da alt ligler tamamen biter! Ne milli takıma oyuncu yetişir ne de basketbolun izlenim oranları yükselir. Bugün basketbol Türkiye’nin dört bir yanında izleniyorsa bunun başlıca nedenlerin birtanesi de  EBBL'nin olması ve insanların canlı maç izleyebilmesidir. Diğer taraftan büyükşehirlerde birkaç paralı takımlar kendi aralarında sessiz sedasız mücadele ederler.
Acil olarak alınan bu kararların gözden geçirilmesini Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan talep ediyoruz...

Eğirdirspor
Tokat Olimpik Gençlik Spor
Tokat Zilespor
Marzinc Sağlıkspor
Sinop Yıldızlarıspor
Bafra Belediye Gençlikspor
Adanaspor"

 
HABERE YORUM YAZIN

Ali gümüşçü 10-08-2017 15:01

Bir basketbol oyuncusu velisi olarak yazıyorum. Oğlum 1998 doğumlu. 5 yıldır basketbol oynuyor. ebbl de oyuncu idi. Şimdi değil sanırım. Biz de ailecek 5 yıldır basketbol sevdalısı olduk. Maçları 20-30 kişilik veli grubuyla keyifle izliyor, çocuklarımızın geleceğiyle ilgili hayaller kuruyoruz. Kulubün maaş verip vermemesine de takmıyoruz. Geriye dönüp baktığımızda antremanlar, maçlar ve diğer telaşlarıyla, ortalama üstü bir anadolu lisesi öğrencisinden elimizde barajı aşabilen bir öğrenci kaldı. Okul hayatı bitti basketbol hayatı da bitecek gibi. Spor salonu, hakem, kural, antreman, maç heyecanı ... da bitecek. Kalan kayıp bir genç ile spordan soğuyacak bir genç ve ailesi. Bunlar bizim açımızdan yaşananların küçük bir özeti. Türkiye basketbolu açısından ise şahsi kanaatim, ebbl nin devamı ile tb2l nin de şartlarının kolaylaştırılarak ve genişletilerek devam etmesi. Oyuncu sayısının artması kimseye zarar vermediği gibi oyuncu kalite ve kapasitesinin artmasını sağlar.

Fatih Akyurt 10-08-2017 01:06

Şu baskete harcanan paralara yazık. Futbola daha çok yatırım yapılmalı. 3-5 sosyete basket izliyor diye bu kadar para boşa gitmemeli.

Dursun yılmaz 12-07-2017 19:17

ebb ligini kaldırmak basketbolun bitirilmesi ateşinin ilk kıvılcımlarıdır tümden kapatın daha iyi bütün branşları

Tolga yılmaz 12-07-2017 19:13

Maaşları verilmiyorsa oynamazsın sözleşme yaparsın . Ama birşey söyleyeceğim bundan sonra zorlarım bulursunuz. Zevkine oynamaya bile !!! Toplamda 66 takım var. Süper liğ de yabancılar. 1. Liğde tecrübeliler 2. Ligde 1.5 -2 milyon yatırıp macera aramaz. Milli piyango örnegi ortada yada Artvin gibi yapıp ultra tecrübeli alır . Kimse kusura bakmasın !!! Artık gülecek yüz bulamaz tv den seyredemediniz. Bir de çok ünlü bir Koç maaşimi verirler herhalde dedı. Büyük Bir kulübe ... Genç arkadaşlar ilerdegörecegiz

Cihangir Aslan 12-07-2017 18:58

Ben bafra belediyespor takım kaptanıyım. Geçen sene 6 ay süren sezona rağmen 8 ay boyunca maaşlar ödendi. Ayrıca takımımız son hafta hiçbir iddiası olmamasına rağmen birçok takımın aksine İstanbul deplasmanına gitmiş en iyi şartlarda görevini yerine getirmiştir. Bölgösel ligin kapanması biz oyunculara genç antrenörlere ve yerel basketbol seyircisine yapılan bir yanlıştır. Tb2l için bütün çabalarımıza rağmen 750.000 TL lık teminattan dolayı tb2l te başvuramıyoruz. Yerel lig olması durumunda ise genç oyuncularla yola çıkılacağından ekmeğini basketboldan kazanan 7 8 oyuncumuz bende dahil olmak üzere takımdan ayrılmak durumunda kalıcaz. TBF ye bizleri basketboldan uzaklaştırdığı için ekmeğimizle oynadıkları için teşekkür ediyoruz!!!! Bafra Belediyespor Oyuncuları...

Ahmet çalışkan 12-07-2017 17:39

Anlatılanlar çok doğru ve 2. Liğ için istenen şartlar Anadolu için ağir. 750+300 TL düşmemeye oynarsın ayrıca bu bütçeyı futbol ağir bastığı Anadolu da basketbol a verilir mi ? 2004 yıllarında voleybol federasyon U erkekler kaliteyi artıralım derken takım sayısını düşürdü . bu gün yok olma noktasına Geldi. Genç oyuncular nerde olunayacak bakın transferlere kaç 98,97, oyuncular yer buldular. Bir de ebbl hakemler için gelişim yeri c klasman hakemlerini 1-2 liğ de düdük çalabilirler mi ? Beklenen 2. Liğin iddaa girmesi anayada 3 liğ kurulmasıydı. Ebbl devamı şeklınde olarak oyuncu havuzunu çoğaltmaktı. Federasyonun kararını değiştireceğini zannetmiyorum. Basketbol da kulüp olarak iyi milli takım yerli oyuncu yetiştirme konusunda belirsizlihe doğru giyiliyor.

Ersin dagli 12-07-2017 14:59

Senelerdir kulupler bu aciktan faydalaniyor birakalim da biraz da iyuncular oyuncu olduklarini hatirlasinlar cok cektiler biraz yuzleri gulsun artik tbf aldiklari kararlardan geri adim atmamali adanaspor maaslari odesin once hala konusmaya yuzleri var mi ?

Berk canan 12-07-2017 14:50

Bu yazdiginiz takimlarin yarisi maaslarini bile vermiyorlar oyunculara zaten

DİĞER ERKEKLER BÖLGESEL BASKETBOL LİGİ HABERLERİ
Detay Sağ 1 - 300x300 (google)
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Detay Sağ 2 erboy  - 300x250